Mi a közös a hallássérültben és a beszédhibás kisgyerekben?

Általában hallássérültekről írok, és arról, hogyan illeszkedjenek be a társadalomba, és éljenek teljes életet. Amiről ma akarok beszélni, az egészen hasonló ehhez, bár van amiben lényegesen eltér.

Sok speciális igényű emberrel találkozom nap mint nap, így már régóta ismerem a tsmt tornát, de most jött el az ideje, hogy írjak is róla.

Kezdjük onnan, hogy a tsmt a Tervezett SzenzoMotoros Tréning rövidítése. Ami fontos, hogy ezt a tornát képzett terapeuta tartja a gyereknek, akinek erre szüksége van. Hogy milyen gyereknek lehet rá szüksége? Hát olyannak, akinek van mit fejleszteni a beszédkészségén, a mozgáskoordinációján, a koncentrációján, a memóriáján, az egyensúlyán, a tájékozódásán. Sajnos felgyorsult világunkban egyre többeknek van szükségük arra, hogy kapjanak egy kis plusz támogatást ezekben a témákban. Hisz rengetek a hiperaktívnak nevezett, figyelemzavaros gyerek, akiket nehéz az iskolában lekötni. Hogyha tsmt tornára jár, akkor hamarosan számíthatunk rá, hogy az élet minden terültén fejlődni fog a gyermek. A kiegyensúlyozottságra a suliban és otthon is számíthatunk. Ezért simán megéri, hogy heti egyszer-kétszer elvigyük a tsmt tornára. Eleinte legalábbis jó elvinni, hogy begyakorolja a gyakorlatsort. Azt azonban jó tudni, hogy vannak bizonyos tsmt torna kellékek, és ezeket meg is lehet venni otthonra, így a későbbiekben nem szükséges állandóan terapeutához járkálni. A tsmt torna kellékek közt van spéci labda, gördeszka, függőágy, billenő lap. Hogyha szeretnél ilyet otthonra, akkor javaslom a Mosolykulcs oldalát, mert itt a webshop részlegre kattintva be tudjátok szerezni, ami kellhet.

Nemcsak tsmt torna kellékeket tudtok náluk venni, hanem akár tanfolyamokra is előfizethettek. Ezenkívül tanfolyamok is vannak, mindez a fejlesztés jegyében – hiszen egy tábor úgy tökéletes, hogyha a gyerek szórakozik, de közben kap is valamit, amitől több és jobb lehet. A szülőknek ez a vágya, és a gyereknek is, még ha nem is tudatosítja ezt. Mindenki szereti értelmesen eltölteni az idejét.

Hogyha mindez nem volna elég, és többet szeretnétek tenni a gyerekért, akkor nézzétek meg, hogy mennyiféle fejlesztő szolgáltatással állnak a rendelkezésetekre a mosolykulcsosok! Először is: van náluk vizsgálat, hogy megállapítsák, hogy valóban szükséges-e a kért terápiás foglakozás, és hogy megszabják ennek kereteit. Nem mindegy, honnan kell indulni, ezért a vizsgálat, szintfelmérés mindig az első lépés, ha fejleszteni szeretnénk valamit. Logopédia, vagy iskolai előkészítő kellene? Mindezt egy helyen megtaláljátok. Ha segítség kell, hogy a gyerek jobban boldoguljon szociális helyzetekben, vagy a kisbabátokkal szeretnétek együtt foglalkozásra járni baba-mama programok által, akkor a legjobb helyen jártok. Hogyha a beszédben kell egy kis rásegítés, a kommunikációban, a mozgásban, a tanulásban, akkor nagyon ajánlom, hogy nézzetek szét a Mosolykulcs lehetőségei között. Nem fogtok csalódni. Egy szuper és összeszokott csapat várja, hogy segíthessen nektek. Egy marék lelkes, elkötelezett szakember, akik élnek-halnak a gyermekekért. Még akkor is tudnak segíteni, hogyha az autizmus spektrumon mozog a gyermek, ugyanis speciálisan ilyen típusú foglalkozásaik is vannak.

Egészen átfogó a szolgáltatások sokasága, amit kínálnak.

Ahogy eredetileg kezdtem, hogy a hallássérültekhez kapcsolódó témáról szeretnék beszélni, itt nyer értelmet. Hiszen aki kicsit is elmerült a témában, tudja, hogy milyen nehézségekkel, gondokkal jár az, ha valaki kívülállónak érzi magát bármi miatt. Legyen az a hallássérültsége, vagy egy kisgyereknek a beszédhibája. Mind szeretnénk az átlaghoz tartozni, ilyen a csoportszellem. Nagyon megnehezíti az életet, ha valaki önhibáján kívül képtelen erre. A gyerekek pedig még nem rendelkeznek azzal a fajta értelemmel, mint a felnőttek, akik nem vetik ki maguk közül a kicsit más embert – a gyerekek megbüntetik a másmilyen társukat. Amellett, hogy megtanítjuk a kicsiket, hogy ne legyenek gonoszak azzal, aki kissé eltér tőlük, azon is munkálkodhatunk, hogy a gyerek a maga szociális közegében jól érezze magát, és eszébe se jusson olyasmi, hogy őt talán nem kedvelik a többiek. Hogyha van valamilyen apróság, ami miatt bántás érheti, figyeljünk oda erre. Néha egy-egy fejlesztő foglalkozás már drasztikus javulást hozz. Ez nem csupán azt eredményezi, hogy a gyerek beszédhibája enyhül, vagy jobban mozog, hanem kiegyensúlyozottabbá is válik, és a magabiztossága is nő. Ezzel pedig az iskolai teljesítménye is szárnyalni fog.

Nem is hinné az ember, milyen kicsi kell a boldogsághoz. Hogyha úgy gondoljátok, hogy a gyereketek életében „ezek a kicsik” már csak a tsmt torna kellékek lehetnek, akkor nézzétek meg a Mosolykulcs weboldalán a lehetőségeket, és csapjatok le egy jó ajánlatra!